Kiss Fruzsina – Juhász Erika: Generációk találkozása Szegeden
2023-09-11
A Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar, Szakképzési, Felnőttképzési és Tudásmenedzsment Intézet, Művelődéstudományi Tanszék KAPOCS (Kultúra, Könyvtár, Közösség – Andragógia – Pedagógia – Oktatás Kutatócsoport) multidiszciplináris kutatócsoportja szervezésében valósult meg a „Generációk – egymás közt” konferencia 2023. május 11-12. között. A kutatócsoportot 2020 májusában alapították az akkori Művelődéstudományi Intézet munkatársai azzal a céllal, hogy keretet adhassanak a sokszínű multidiszciplináris kutatási térnek, amit képviselnek. Ezzel koordinálva a különböző tudományterületeken végzett kutatások hasznosíthatóságát az oktatásban, támogatva az intézet oktatóinak és tehetséges hallgatóinak tudományos tevékenységét, motiválva őket a különböző projektekben való részvételre.
A szervező KAPOCS kutatócsoport munkáját támogatta, mind szakmailag, mind financiálisan, többek között:
- a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Tudományos és Művészeti Tevékenységét támogató pályázata,
- az Álomfogó Alapítvány,
- a Vinatus Szőlőbirtok és Pincészet,
- a szervezésben és lebonyolításban közreműködtek a Tanszék oktatói és hallgatói.
A kétnapos konferencia remek helyszínen, a Szent-Györgyi Albert Agórában került megrendezésre. A tanácskozás a Szegedi Tudományegyetem Juhász Gyula Pedagógiai Kara általános és tudományos dékánhelyettesének, Drahota-Szabó Erzsébetnek a köszöntő gondolataival indult. A köszöntőben kiemelte a generációk közötti együttműködés fontosságát és a különböző tudományterületek együttműködésének szükségességét. Ezután következett a plenáris előadás, Szirmai Éva főszervező vezetésével. A plenáris előadáson részt vettek: Prof. Dr. Hetesi Erzsébet, a Szegedi Tudományegyetem, Dr. (habil) Juhász Tímea, Budapesti Gazdasági Egyetem, Dr. Gombos Péter, Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem képviseletében. Előadásukban a generációk közötti különbségek, együttműködési lehetőségek és életkori sajátosságok is előkerültek.
A konferencia programja lehetőséget adott a tapasztalat- és véleménycserére, különféle területek találkozására, új nézőpontok megismerésére és a közös út megtalálására. A szimpóziumon 8 szekcióülés keretében bemutatott műhelymunkák olykor szakmai, konstruktív vitára hívták a nagyérdeműt. A konferencia résztvevőit ebéddel és kulturális programmal is invitálták a további közös gondolkodásra, kötetlen ismerkedésre. Lehetőség nyílt a HungarIkon, vagy másnéven Fekete Ház meglátogatására is.
A jelenléti konferencián ezalkalommal több mint 40 előadás került befogadásra, amelyek közül néhányat online mutattak be. Ezek között a legnagyobb számban a közösségi művelődés, kultúrakutatás és kulturális projektgondolkodás, olvasáskutatás került bemutatásra a különböző generációs különbségek fókuszán keresztül. Emellett a nemzetiségekkel, iskolai környezettel, andragógiával és médiafogyasztással kapcsolatos kutatási eredményekkel is találkozhattunk.
A KAPOCS kutatócsoport egyik elhatározása, hogy figyelmet fordít a fiatal kutatók kutatási eredményeinek bemutatására, tehetségük kibontakoztatására. Így a mostani konferenciájukon lehetőséget adtak a tehetséges hallgatók előadására is. Volt, aki felkészítő tanárával közösen, mint mester és tanítványa, és volt, aki önállóan adott elő. Kutatási témáik között megjelent a felsőoktatás expanziója, a szakmafejlesztés vizsgálata, különböző kulturális projektek bemutatása, valamint a különböző generációk munkahelyi együttműködése.
A Tudományos Konferencia és Szakmai Találkozó további pozitív hozadéka, hogy a konferencia tanulmányaiból lektorált kötet is készül, amely online formában is elérhető lesz 2023. őszén (https://ojs.bibl.u-szeged.hu/index.php/kapocs – a korábbi évek kötetei is itt olvashatóak). A tanulmánykötet segítségével a konferencia eredményei mind szélesebb körben eljutnak a hazai és nemzetközi szakmai szervezetekhez, oktatókhoz és kutatókhoz, valamint a szakemberek és érdeklődők széles köréhez.