Kulturális Szemle
Kulturális Szemle a Nemzeti Művelődési Intézet Interdiszciplináris online folyóirata

Juhász Erika: Közművelődési tudományos eredményeink


2024-12-17

Juhász Erika: Közművelődési tudományos eredményeink

Az immár második évtizedébe lépett Kulturális Szemle küldetése, hogy a kultúra széles spektrumán, de elsősorban a közművelődés és a közösségi művelődés témaköreiben, illetve az ezekkel kapcsolatba hozható témákban bemutassa a tudományos relevanciával bíró fontos kutatásokat, tanulmányokat, köteteket és konferenciákat. A Kulturális Szemle témái és szerzői nem csak Magyarország határain belül alkotó szakemberek, mivel a Kulturális Szemle alapítói célul tűzik ki egy Kárpát-medencei magyar Kulturális Szemle működtetését. Ez az interdiszciplináris online tudományos folyóirat így a Kárpát-medence magyar kulturális szakembereinek egy olyan hálózatát kívánja összefogni, akik hisznek a kultúra fontosságában, a kulturális közösségi kezdeményezésekben, és ezt az eszmét szeretnék hosszútávon terjeszteni és fenntartani. Ennek érdekében végeznek elméleti és empirikus kutatásokat, amelyekkel célul tűzik ki a kulturális tevékenységek, intézmények és lehetőségek folyamatos fejlesztését. A Kulturális Szemlébe a tudományos etika betartásával egyaránt publikálhatnak egyetemi oktatók, doktoranduszok, felsőoktatási hallgatók, kutatók, és természetesen a kulturális színtereken dolgozó szakemberek. A kiadás első éveiben elsősorban magyar nyelvű írásokat várunk, a későbbiek folyamán angol nyelvű publikálásra, esetenként angol nyelvű különszámra is lehetőséget kívánunk teremteni, hogy a kultúrával kapcsolatos kutatási eredményeket minél szélesebb körben, nemzetközi viszonylatokban is terjeszteni tudjuk. Ennek a célnak az eléréséért választottuk az online formát is: az elektronikus eszközök segítségével ezek az írások sokkal szélesebb körben el tudnak jutni az érdeklődőkhöz.


A Kulturális Szemle folyóirat teret ad alap- és mesterszakos közművelődési témájú szakdolgozatok kutatási eredményeinek bemutatására, valamint a 2019-től elindult Közművelődési Tudományos Kutatási Program által támogatott egyéni és csoportos kutatói eredmények közzétételének is.
(A Programról bővebb tájékoztató: https://nmi.hu/szolgaltatasok/osztondijprogram/)

Jelen lapszámban a Nemzetiközi kitekintés rovatban Nagy Noémi cikke olvasható, amelyben a társadalmi innovációk és közösségi tanulás témakörét mutatja be nemzetközi és hazai szakirodalmi munkákra alapozva. Tanulmányában további két társadalmi innováció összevetéséről olvashatunk számos szemponból körüljárva a témát.

A Hazai tudományos műhelyben az ország különböző pontjain működő felsőoktatási intézmények oktatói, kutatói, valamint kulturális szakemberek publikálnak. Bozsó Renáta, a Szegedi Tudományegyetem mesteroktatója a fiatalok olvasási szokásait és az ebben bekövetkezett változásokat vizsgálja. A Nemzeti Művelődési Intézet Szakmafejlesztési Igazgatóságának munkatársai, Juhász Erika, a Debreceni Egyetem Művelődéstudományi és Humán Tanulmányok Tanszékének tanszékvezetője és az Intézet szakmafejlesztési igazgatója, valamint Ponyi László, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karának adjunktusa és az Intézet kutatási központvezetője közös cikkükben a közművelődési statisztikát alapul véve mutatják be 2022. év főbb kulturális tendenciáit.

Nemes Adrián és Horváth Zoltán az AGORA Savaria Nonprofit Kft. ügyvezetője Vas vármegyében vizsgálta a turizmus és a kulturális értékek kapcsolatát.

A folyóirat Junior kutatóműhely rovatában junior kutatók munkáját, egyetemi szakdolgozatok eredményeit ismerhetik meg az olvasók. Ilyen junior kutató például Balla Blanka Anna, a Debreceni Egyetem hallgatója, aki Márkus Edinával, az Egyetem adjunktusával közös cikkükben vizsgálják a kulturális önkéntesség hatásait, valamint a mögöttes motivációkat. Farkas Rebeka, a Nemzeti Művelődési Intézet módszertani referense a kulturális, közművelődési intézmények és szervezetek célcsoportelérésének lehetséges módszereit és eljárásait kutatja. Fűzi Bernadett, a Debreceni Egyetem kulturális mediáció elsőéves mesterképzéses hallgatójakén az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen tanuló kollégista hallgatók rendezvényeken mutatott aktivitását vizsgálja. Horváth Dominik, a Nyíregyházi Egyetem végzett hallgatója Közösségfejlesztés helyi szálakon című írásában egy Magyarország észak-keleti részén elhelyezkedő nagyváros közösségi alapítványát mutatja be, célja pedig a közösségi alapítvány speciális jellemzőinek feltárása, bemutatása és a közösségfejlesztés lokális sajátosságainak vizsgálata. Papp Veronika Csilla, szintén a Nemzeti Művelődési Intézet munkatársa, cikkében az értékfeltárás folyamatát igyekszik feltérképezni. Kutatásának célja az, hogy felmérje, Zagyvaszántó község lakossága hogyan viszonyul az értéktárakhoz, mennyire ismerik a település értékeit. Végül pedig Veress Dorina, a Debreceni Egyetem hallgatója tanulmányának középpontjában a közművelődési intézmények és kulturális célú civil szervezetek kommunikációjának vizsgálata állt a Hajdú-Bihar vármegyei Nagyrábé településen.

Könyvajánlatként Horváth Zoltán, mutatja be a Fekete Dávid és Morvay Szabolcs Kulúraalapú városfejlesztés című könyvét.

A Tudományos konferenciák hírei rovat keretében Juhász Erika és Szabó-Nagy Csilla, a Nemzeti Művelődési Intézet Szakmafejlesztési Igazgatóságának munkatársa ír a Debreceni Egyetemen 2024. június 20-21. között 9. alkalommal megrendezett Durkó Mátyás emlékkonferenciáról. A konferencia központi témaköre ebben az évben a közművelődésben és felnőttképzésben jelentkező kihívások köré csoportosult.

A kulturális szakma alapítója, Durkó Mátyás professzor úr is gyakorta mondta a fontos eszmék terjesztése kapcsán az örök igazságot: „Aki felteszi a kolompot, az rázza is!” A kulturális szakma megerősítéséhez szükség van olyan tudományos folyóiratra, amely küldetéséhez illeszkedően a Kárpát-medence számos kutatóját tudja egyesíteni, és folyamatos kutatásra, és kutatási eredményei publikálására buzdítani. Ezt a célt már a szerkesztőbizottság összeállításánál és későbbi bővítésének lehetősége kapcsán is szem előtt tartottuk. Ezáltal érhetjük el azt, hogy ez a folyóirat ne egy-egy szűkebb kutatócsoport nyilvánossági fóruma legyen, hanem egy minél tágabb tudományos-szakmai kör szellemi támogatását élvezze.

Hívjuk tehát szerzőként mindazokat, akik úgy érzik, hogy szeretnének és tudnának hozzátenni ehhez a vállaláshoz maguk is. És hívjuk olvasóként mindazokat, akik hasonlóan gondolkodnak, és fontosnak tartják a kultúrát, a kultúra továbbadását, mint egyetemes értéket. Gondolkodjunk közösen, őrizzük közösen a magyar kultúra értékeit Magyarországon és a Kárpát-medencében egyaránt!


Hasznos olvasmányélményeket kívánunk!


dr. Juhász Erika
főszerkesztő